Zaczyna się akcja PIT oraz Mikorachunek dla każdego

Zaczyna się „akcja” PIT!

O co chodzi? Zmieniają się terminy złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Zmianie ulega również termin składania PIT-28 za 2019 rok – można go złożyć od 15 lutego do 2 marca 2020 r.

Wszystkie zeznania PIT za 2019 rok składasz od 15 lutego 2020 r. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli złożysz swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Urząd ma 45 dni na jej zwrot, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego, ale nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 r.

Zmienia się termin złożenia PIT-28 za 2019 r. Masz na to czas do 2 marca 2020 r. Wszystkie pozostałe zeznania PIT możesz składać tak jak dotychczas do 30 kwietnia 2020 r.

Od 15 lutego 2020 r. w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostanie zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. W zakresie PIT-28 i PIT-36 – nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Mikrorachunek

Uwaga! Wszyscy podatnicy otrzymali indywidualne rachunki do wpłat podatków – w tym dopłat podatku do zeznania rocznego.

Każdy sprawdza sam – podatnicy sami odpowiadają za właściwe rozliczenie. Administracja skarbowa nie wyśle indywidualnych wiadomości o zmianach zasad. Czy informacji o numerach mikrorachunków. Zainteresowani muszą więc sami sprawdzić numer własnego rachunku.

Numer rachunku podatkowego będzie na stałe przypisany do danej osoby lub przedsiębiorstwa, niezależnie od miejsca zamieszkania czy siedziby.Można go wygenerować na stronie: www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

Jeżeli jesteś osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej oraz nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT – generujemy go za pomocą nr PESEL. Firmy, osoby będące płatnikiem podatków, składek lub podatnikiem dla celów VAT generują swój rachunek za pomocą nr NIP.

Rachunek pozostanie ten sam gdy się przeprowadzisz lub zmienisz nazwisko. W przypadku rozliczeń wspólnie małżonkiem – płatność podatku wysyłamy na rachunek osoby, która w deklaracji została wskazana jako podatnik (nie małżonek). Każdy podatnik ma mikrorachunek założony w sposób automatyczny. Nie trzeba wypełniać żadnych formalności, np. składać podania, ani też odwiedzać żadnego urzędu. Wystarczy sprawdzić numer rachunku, korzystając z internetu na stronie www.podatki.gov.pl.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT przestały funkcjonować z końcem grudnia 2019 r. W dotychczasowy sposób można płacić tylko pozostałe daniny. Należy jednak sprawdzić numer konta, gdyż od 1 stycznia numery uległy zmianie.

 

Przewiń do góry